Preskoči na glavno vsebino
Status:V izvedbi

Vpliv preciznega gnojenja kmetijski površin na okoljski odtis (NOO)

Razumevanje sodobnih praks v kmetijstvu je ključno za ustvarjanje trajnostne in odporne kmetijske prihodnosti v skladu z načeli družbe 5.0. Kmetijstvo je ključni sektor za zagotavljanje hrane, vendar ima velik vpliv na okolje. Tradicionalne metode gnojenja povzročajo onesnaženje tal, vode in zraka, kar povečuje okoljski odtis kmetijskih dejavnosti. Povečane emisije toplogrednih plinov, poraba vode in onesnaženje s pesticidi so nekateri izmed glavnih dejavnikov okoljskega odtisa. Namen naloge je preučiti, kako natančno in precizno ciljno gnojenje vpliva na zmanjšanje okoljskega odtisa v primerjavi z običajnimi metodami. Cilj naloge je analiza prednosti in izzivov preciznega gnojenja ter ugotavljanje, kako pripomore k trajnostnemu razvoju v kmetijstvu.
Dušikova mineralna gnojila imajo velike okoljske posledice, kot so izpusti dušikovih oksidov in onesnaženje vodnih virov z nitrati. Precizno gnojenje zmanjša količino uporabljenih gnojil, preprečuje prekomerno odnašanje hranil in zmanjša emisije, kar zmanjšuje onesnaženje tal in vode ter izpuste CO₂. Precizno gnojenje povečuje donosnost kmetijske pridelave, zmanjšuje stroške in obremenitev okolja, kar pripomore k večji biotski raznovrstnosti in bolj zdravemu ekosistemu.
Podatki o porabi gnojil se bodo zbirali s pomočjo senzorjev in GPS-sledenja pri gnojenju, kar omogoča natančne izračune okoljskega odtisa. Na koncu bodo povzeti rezultati o vplivu preciznega gnojenja pri pridelavi pšenice na okoljski odtis in priporočila za širšo uporabo teh metod v kmetijstvu za izboljšanje vplivov na okolje.
Delodajalec:
Termodron, sodobne tehnologije d.o.o.
Izvajalec:
Sergej Krajnc
Mentor:
Peter Vindiš
Fakulteta:
Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede
Število prostih mest:
8
Obdobje aktivnosti:
01.4.2025 – 30.6.2025
Prijava od/do:
27.3.2025 – 31.3.2025
Kraj dogodka:
Pivola
Prijava na izziv