Sinteza trajnostnih geopolimernih kompozitov (NOO)

Izziv projekta bo vezan na sintezno novih geopolimerov, kjer bo cilj uporabiti odpadne aluminosilikatne materile kot so: elektrofilterski pepel, zmleta granulirana žlindra in metakolin. Odpadne materiale bomo aktivirali z alkano raztopino na osnovi natrijevega hidroksida (NaOH) in natrijevega silikata (Na2SiO3). Za izdelavo geopolimernih kompozitov bomo uporabili tudi reciklirani mineralni agregat.
Sintezo geopolimernih mešanic bomo izvajali v mesecu marcu in aprilu, sledilo bo testiranje reoloških, mehanskih in morfoloških lastnosti. Eksperimente bomo izvedli v skladu z veljavnimi mednarodnimi standardi na Katedri za materiale, Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, Univerze v Mariboru.
Pri proizvodnji geopolimerov se količina toplogrednih plinov v primerjavi s proizvodnjo običajnih cementnih kompozitov zmanjša za 65–90 %. Prav tako je potreben vložek energije v tehnološke procese bistveno nižji.
SGD STRDIN splošna gradbena dejavnost d.o.o.
Jernej Karničnik
Gregor Kravanja
Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo
12.1.2024 – 15.2.2024