S katalizatorji do zelenih kemijskih procesov (NOO)

Zaradi kemijskih procesov vsak dan nastajajo velike količine odpadkov. Uporaba velikih količin reagentov ustvarja neželene stranske produkte, kot so na primer anorganske soli. Nekatere kemijske postopke lahko nadomestimo z bolj učinkovitimi katalitskimi postopki, ki omogočajo manjšo porabo energije in potrebnih komponent - reagentov. Katalizirane reakcije pomenijo bolj zeleno kemijo in bolj zelene kemijske procese. V skrbi za bolj čisto okolje z manj odpadki in odpadnimi surovinami lahko namesto s homogenimi katalizatorji (na primer kislinami ali bazami) kemijske procese izvedemo s heterogenimi katalizatorji (trdne aktivne komponente), ki jih lahko po končani reakciji enostavno odstranimo iz reakcijskega medija in tudi večkrat ponovno uporabimo.
V laboratorijih FKKT bodo sodelujoči študenti sintetizirali več katalizatorjev na različne nosilce (glinice pridobljene iz sodelujočega podjetja). Sintetizirane katalizatorje bodo okarakterizirali z uporabo N2 adsorpcije, vrstične elektronske mikroskopije, temperaturno programirane desorpcije, diferenčne dinamične kalorimetrije, termogravimetrične analize, dinamičnega sipanja svetlobe in infrardeče spektroskopije s Fourierjevo transformacijo. Na podlagi rezultatov karakterizacije bodo izbrali najbolj učinkovite katalizatorje s katerimi bodo izvedli modelne reakcije pri različnih eksperimentalnih pogojih. V kolikor bodo pridobili dovolj podatkov bodo določili kinetične parametre izbrane reakcije.
Talum Inštitut d.o.o.
Rok Gomilšek
Darja Pečar
Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo