Preskoči na glavno vsebino
Izziv
Status:Zaključen

NOO_Razvoj trajnostnega funkcionalnega živila s pomočjo fermentacije višjih gliv rodu Pleurotus

Fermentacija je biotehnološki proces spremembe nekega osnovnega živila ali substrata v novo živilo. S tem procesom mu namreč izboljšamo organoleptične lastnosti, povečamo biodostopnost ter konverzijo njegovih hranil, izboljšamo prebavljivost, podaljšamo življenjsko dobo živila in spremenimo njegovo konsistenco. Slabosti klasične fermentacije pa so nenamerne inokulacije živil (okužbe) z neželenimi ali celo škodljivimi mikroorganizmi, kar privede do kvara ali toksičnosti fermentiranih živil.
Novejši pristop pa za proces fermentacije uporablja celice višjih gliv (micelij gob), ki se v fazi preraščanja oziroma spreminjanja osnovnega živila, veliko težje okužijo z neželenimi mikroorganizmi, s tem pa je možnost sistemske okvare, toksičnosti in končne neužitnosti produkta znatno manjša. Prav tako fermentacija s pomočjo micelija gob znatno spremeni lastnosti živila. Gobe poleg zgoraj omenjenih lastnosti fermentacije novemu živilu dodajo še svoje presnovke, ki blagodejno vplivajo na vitalnost črevesne flore in na naše zdravje.
Glavni namen projektne naloge je v prvi vrsti namnožitev čistih kultur višjih gliv (gob) različnih vrst rodu Pleurotus (ostrigar) do želene tehnološke fermentirane zrelosti ter nastale micelije v procesu predelave dodati končnemu izdelku (različne žitarice in/ali stročnice in/ali stranski produkti prehranske industrije) z namenom pridobitve spremenjenega in izboljšanega živila.
Delodajalec:
Inštitut za aplikativno mikologijo in biotehnologijo d.o.o. (IAMB)
Izvajalec:
Janez Gorenšek
Mentor:
Maša Pintarič
Fakulteta:
Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede
Število prostih mest:
8
Obdobje aktivnosti:
20.2.2023 – 07.7.2023
Prijava od/do:
22.3.2023 – 01.4.2023
Kraj dogodka:
Celje