Popis zunanjih avtomatskih defibrilatorjev v mestni občini Maribor

Nenadni srčni zastoj je tretji najpogostejši vzrok smrti v Evropi. Letna incidenca zunaj bolnišničnega srčnega zastoja je med 67 in 170 na 100 000 prebivalcev, stopnja preživetja po odpustu iz bolnišnice pa se giblje okoli 10%. Za žrtve je ključno prepoznavanje srčnega zastoja, obvestitev nujne medicinske pomoči, izvajanje temeljnih postopkov oživljanja [TPO], uporaba avtomatskega zunanjega defibrilatorja (angl. Automated External Defibrillator [AED]) in oskrba po oživljanju. Edina možnost, da ponovno vzpostavimo normalno srčno funkcijo, je defibrilacija z AED. Čeprav je Slovenija z okoli 3000 javno dostopnimi AED-ji dobro pokrita, se težave pojavijo pri vodenju evidence o lastnikih, lokacijah ter dostopnosti in stanju le-teh.

V projekt MB-AED24 bomo vključili sledeče vsebine/aktivnosti:
1. Popis AED-jev v mestni občini Maribor.
S kolesi Mbajk bomo izvedli popis AED-jev v mestni občini Maribor z namenom pridobiti informacije o njihovi dostopnosti in uporabnosti. Prav tako bomo pridobljene informacije vizualno prikazali na brezplačnem zemljevidu Slovenije.
2. Namestitev AED na eno od lokacij storitve Mbajk.
Na eno izmed lokacij storitve Mbajk-a bomo namestili AED. S tem bomo prikazali, ali le-te predstavljajo dobre strateške točke, poznane večjemu številu občanov mestne občine Maribor in širše, ter ali so primerne za postavitev AED-jev.
3. Promocija projekta MB-AED24 na spletni strani in socialnih omrežjih.
Na spletni strani projekta MB-AED24 bomo objavili končne rezultate projekta. V vmesnem času bomo na socialnih omrežjih delili sam razvoj in napredek projekta MB-AED24. Prav tako bomo izvajali ozaveščanje javnosti o pomembnosti izvajanja TPO z AED v času nenadnega srčnega zastoja.
4. Pregled in analiza mobilnih aplikacij, ki simulirajo učne AED.
V spletnih trgovinah bomo poiskali mobilne aplikacije, ki simulirajo učne AED, ter jih predstavili kot pedagoški pripomoček pri učenju TPO. Prav tako bomo naredili pregled znanstvene literature na to tematiko.
5. Pregled in analiza učnih AED-jev ter samolepljivih AED elektrod.
Na trgu bomo poiskali učne AED-je in analizirali njihovo uporabnost ter podali splošno oceno. Prav tako bomo naredili pregled znanstvene literature na to tematiko.
6. Raziskovalna študija projekta MB-AED24
V času projekta MB-AED24 bomo izvedli kratko raziskavo, kjer bomo merili čas, ki je potreben, da se AED prinese/pripelje na mesto, kjer bomo simulirali nenadni srčni zastoj.
Europlakat d.o.o.
Dominik Ivančič