Organizacija delovnega časa: med prožnostjo in vartnostjo

Študentski izziv v sodelovanju s Pomursko gospodarsko zbornico obravnava različne vidike problematike organizacije delovnega časa v podjetjih. Izzivi podjetij iz prakse so, kako na eni strani zagotoviti prožno organizacijo delovnega časa, ki je pomembna za delovanje podjetij na trgih – ob upoštevanju, na drugi strani, potreb delavcev po usklajevanju družinskega in poklicnega življenja, varnosti in zdravju pri delu, ter predvidljivosti delovnega časa. Z vidika prava raziskovanje vključuje analizo številnih pravnih vidikov organizacije delovnega časa (pravica do odklopa, obseg delovnega časa, razporeditev delovnega časa, usklajevanje poklicnega in družinskega življenja itd.). Pri tem obravnava tako splošno veljavna ureditev (zakonodaja ipd.) kot avtonomna ureditev, ki nastaja v okviru socialnega dialoga ter v konkretnih podjetjih v okviru Pomurske gospodarske zbornice (kolektivne pogodbe, splošni akti delodajalcev ipd.). Ob tem študenti raziskujejo tudi dobre prakse iz tujine (tako tuje zakonodaje, kot dobrih rešitev v tujih podjetjih). Ob pravni analizi obravnavamo tudi poslovno-organizacijski, zdravstveni in psihološki vidiki organizacije delovnega časa z vidika podjetij in delavcev. Dognanja omenjenih disciplin na tem področju imajo pomemben vpliv na oblikovanje ustreznih politik in pravnih rešitev glede organizacije delovnega časa v podjetjih. Končni cilj projekta je priprava strokovnega poročila o obravnavani tematiki organizacije delovnega časa, ki bo lahko v pomoč podjetjem in delavcem v praksi.
POMURSKA GOSPODARSKA ZBORNICA
Pomurska gospodarska zbornica - Robert Grah