Preskoči na glavno vsebino
Izziv
Status:Zaključen

NOO_Onesnaženost pitne in odpadne vode z ostanki zdravilnih učinkovin

Farmacevtski izdelki so sintetične ali naravne kemikalije, ki jih lahko najdemo v zdravilih na recept, zdravilih brez recepta in v veterinarskih zdravilih. Farmacevtski izdelki vsebujejo aktivne učinkovine, ki so bile zasnovane za vrsto farmakoloških učinkov in prinašajo znatne koristi za družbo. V zadnjih desetletjih se sledovi farmacevtskih izdelkov, običajno v ng/L, pojavljajo v vodnem krogu, vključno s površinskimi vodami, odpadno vodo, podtalnico in v manjši meri tudi v pitni vodi. Napredek v analitični tehnologiji je bil ključni dejavnik spodbujanje njihovega povečanega odkrivanja. Njihova prisotnost v vodi, tudi v teh zelo nizkih koncentracijah, je vzbudila zaskrbljenost strokovne javnosti v zvezi z možnimi tveganji za zdravje ljudi. Programi rutinskega monitoringa pitne vode ne vključujejo spremljanja prisotnosti farmacevtskih izdelkov, kot to velja za mikrobiološke in kemijske parametre.
Prisotnost ostankov zdravilnih učinkovin v odpadni in pitni vodi je tesno povezana s predpisovanjem in porabo zdravil na posameznem območju. V Sloveniji zbira podatke po predpisovanju zdravil v skladu z Zakonom o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva Nacionalni inštitut za javno zdravje. Spremljanje porabe zdravil je eno izmed pomembnejših področij spremljanja javnega zdravja, s čimer prispevamo k strokovnejšemu predpisovanju in uporabi zdravil, preprečujemo bolezni in izboljšujemo zdravje.
Številne študije so poročale o prisotnosti farmacevtskih izdelkov v vodah na iztoku iz komunalnih čistilnih naprav, ki tako predstavljajo glavni viri prenosa farmacevtskih izdelkov in njihovih metabolitov v sprejemne vodne vire, kot npr. reke in jezera pa tudi v podzemne vodonosnike, ki se uporabljajo kot vir pitne vode. V primerjavi s površinskimi vodami in odpadno vodo je podatkov o vsebnosti zdravilnih učinkovin v pitni vodi precej manj.
Delodajalec:
NACIONALNI LABORATORIJ ZA ZDRAVJE, OKOLJEI N HRANO
Izvajalec:
Boštjan Križanec
Mentor:
Urška Rozman
Fakulteta:
Fakulteta za zdravstvene vede
Število prostih mest:
8
Obdobje aktivnosti:
20.2.2023 – 07.7.2023
Prijava od/do:
22.3.2023 – 29.3.2023
Kraj dogodka:
Maribor