Medgeneracijski razkorak med digitalnimi kompetencami učiteljev in učencev

Digitalne kompetence so danes postale ključne spretnosti, ki jih potrebujemo za uspešno funkcioniranje v sodobni družbi. Medgeneracijski razkorak med digitalnimi kompetencami učiteljev in učencev v razlikah v poznavanju in uporabi digitalnih tehnologij med različnimi generacijami je pereča tema današnje družbe. Učenci so ponavadi bolj vešči uporabe digitalnih tehnologij kot njihovi učitelji, ki so po podatkih OECD v Sloveniji starejše generacije ali pa niso odraščali s sodobnimi tehnologijami. To lahko povzroči težave pri poučevanju, saj učitelji morda ne bodo mogli učencem zagotoviti potrebnih znanj za uspešno uporabo tehnologije pri učenju. Medgeneracijski razkorak med digitalnimi kompetencami učiteljev in učencev lahko povzroči več težav, med katerimi so:
• Pomanjkljiva sposobnost učiteljev za integracijo digitalnih orodij v pouk, kar lahko ovira učenje in zanimanje učencev za predmet.
• Težave pri razumevanju in reševanju težav, ki se lahko pojavijo pri uporabi digitalnih tehnologij v učilnici.
• Pomanjkanje kritičnega razmišljanja in kritične ocene digitalnih virov med učenci.
• Omejeno učenje učiteljev in učencev, kar lahko vpliva na njihove prihodnje kariere in uspeh.
• Manjša pripravljenost učencev za uporabo digitalnih tehnologij v življenju in delu, kar lahko vodi do neuspeha pri iskanju zaposlitve ali uspeha v sodobni družbi.
Te težave lahko vplivajo na izobraževalni sistem in družbo kot celoto, zato je pomembno zagotoviti ustrezno podporo in usposabljanje za učitelje, da bodo lahko zagotovili kakovostno izobraževanje, ki uporablja sodobne digitalne tehnologije.

Pričakovani rezultati bodo vplivali na izboljšanje kvalitete učenja in sodelovanja med generacijami v okviru izobraževalnega procesa, študentje pa bodo pridobili kompetence, ki so ključne za uspešno kariero v pedagoškem ali drugem poklicu.
Osnovna šola Šalek Velenje
Igor Košak