Krčenje betonskih tlakov in uporaba samopopravljivih betonov

Primarni izziv projekta bo vezan na tehnologijo industrijskih betonskih tlakov, kjer bomo preučevali, kako zmanjšati oz. omejiti krčenje betona. Preučili bomo matematične modele, ki napovedujejo krčenje betona in projektirali nove betonske mešanice. Projektiranje mešanic bomo začeli v mesecu marcu. Podatke o krčenju betona bomo pridobili eksperimentalno na Katedri za materiale, Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, Univerze v Mariboru. Ker krčenje betona poteka skozi daljše časovno obdobje, bomo izvajali večmesečni monitoring krčenja po standardu SIST EN 12390-16:2018, in sicer v obdobju od marca do julija.
Simultano bomo v mesecu marcu začeli načrtovati recepture za izdelavo kakovostnega samopopravljivega betona. Izdelali bomo samopopravljive betone z dodatkom mikroorganizmov in hranil na osnovi Ca-laktata. Če pride do makrorazpok, je potreba betonske elemente sanirati. Dragi sanaciji se lahko izognemo z uporabo »pametnih« sampoporavljivih betonov, ki imajo sposobnost popravljanja mikroskopskih razpok in poškodb v samem betonu.
S pravilno izbrano recepturo bomo zagotovili dovolj veliko trdnost in trajnost betona. Poleg doseganja konstrukcijskih zahtev, bomo za industrijske betonske tlake zagotovili, da bo imel beton dovolj dobro vgradljivost.
SGD STRDIN splošna gradbena dejavnost d.o.o.
Jernej Karničnik
Gregor Kravanja
Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo
12.1.2024 – 09.2.2024