Hibridni sončni sistemi kot alternativna tehnologija vira za daljinsko ogrevanje v Šaleški dolini (NOO)

V projektu »Hibridni sončni sistemi kot alternativna tehnologija vira za daljinsko ogrevanje v Šaleški dolini«, se bomo osredotočali na določanje zmogljivosti proizvodnje električne in toplotne energije s pomočjo hibridnih sončnih sistemov. Partnersko podjetje na projektu, Komunalno podjetje Velenje, načrtuje v prihodnjih letih prehod na ekonomsko in okoljsko učinkovit sistem daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini, ki bo neodvisen od fosilnih goriv, kot je premog.
Med trajnostne zelene tehnologije, ki trenutno prehajajo skozi faze testiranja in odločanja, spada tudi inovativni hibridni sončni sistem. Ta sistem ne prinaša koristi le individualnim gospodinjstvom pri proizvodnji električne in toplotne energije, temveč ima potencial tudi pri večjih ogrevalnih sistemih. Kot relativno nova tehnologija, hibridni sončni sistemi še niso dosegli ravni zrelosti, ki bi zagotavljala popolno zanesljivost in optimizacijo za razširjeno uporabo. Poseben izziv predstavljajo zimski meseci, ko so temperature nizke in sončno sevanje omejeno, kar zahteva učinkovite rešitve za dodatno dogrevanje. To pogosto vodi do potrebe po integraciji z obstoječimi ogrevalnimi sistemi ali razvoju dopolnilnih virov energije.
Interdisciplinarna skupina študentov skupaj s pedagoškim mentorjem in mentorjem iz gospodarstva se bo tako soočila z izzivom določiti proizvodnjo električne in toplotne energije iz hibridnih sončnih sistemov. Da bomo lahko dosegli pričakovane rezultate, pa bomo združili znanja s področja energetike, strojništva ter ekonomije.
KOMUNALNO PODJETJE VELENJE Izvajanje komunalnih dejavnosti, d.o.o
Janez Ramšak
Sebastijan Seme
Fakulteta za energetiko