NOO_Celiakija in življenje brez glutena

Vsaj 40 % ljudi ima prehranske omejitve, ki zajemajo brezglutensko prehrano (See, et al., 2019). Celiakija je ena najpogostejših kroničnih bolezni prebavil (Singh, et al., 2018), pri kateri je nujna doživljenjska brezglutenska dieta (brez pšenice, ovsa, ječmena in rži). Le-ta zahteva veliko truda v vsakdanjem življenju pacientov (Cohen et al., 2019), ki se dnevno srečujejo s prehranskimi izzivi, strahom, omejitvami, slabim razpoloženjem in zdravstvenimi težavami. Pacienti s celiakijo so pogosto premalo informirani o živilih ter se pogosto izogibajo socialnim aktivnostim (prehranjevanje v restavracijah, na potovanju ali obiskih) ter izpuščajo dnevne obroke (Leinonen et al., 2019; Ma et al., 2022). Razpoložljivost (nižja dostopnost) in cena (so dražji) brezglutenskih izdelkov ter težave s prehrano na družbenih dogodkih negativno vplivajo na počutje in kakovost življenja pri pacientih s celiakijo (White et al.; 2016, Kreutz et al, 2023). Prav tako imajo ti pacienti pogosto anemijo, neravnovesje elektrolitov, znižane vrednosti folata, železa, cinka, vitamina D in B12 ter gastrointestinalne simptome (driska/zaprtje, slab apetit, izguba telesne mase, napihnjenost trebuha, gastritis, bolečine v trebuhu, …) (Catassi et al., 2022). Namen projektne naloge je izboljšati znanje o brezglutenski prehrani pacientov s celiakijo ter znanje zaposlenih na področju prehranske in trgovinske industrije ter tudi v vzgojno-izobraževalnih programih.

V okviru projektne naloge Ce-BG bo izveden sistematični pregled literature na podlagi katerega bodo pripravljena priporočila in smernice za paciente z diagnosticirano celiakijo ter tudi za zaposlene na področju prehranske in trgovinske industrije ter tudi v vzgojno-izobraževalnih programih. Pregled mobilnih aplikacij bo doprinesel k poznavanju le-teh in pripravi seznama priporočenih mobilnih aplikacij. V okviru projektne naloge bo prav tako pripravljena spletna stran z namenom promocije rezultatov ter pripravljene vsebine v obliko infografik in brošur.
Društvo za boj proti raku Štajerske
Zvezdana Maurič Vražič
Petra Klanjšek, Barbara Kegl