Analiza možnosti optimiranja notranjega transporta in cevne pošte v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor

Organiziranost notranjih logističnih procesov v velikih zdravstvenih ustanovah lahko pomembno vpliva na učinkovitost in produktivnost celotne organizacije. Učinkoviti logistični procesi zagotavljajo, da so biološki vzorci, medicinski pripomočki in drugi bistveni viri takoj na voljo za izpolnjevanje potreb zdravstvenih delavcev in bolnikov. To lahko privede do boljše oskrbe pacientov, krajših čakalnih dob in večjega zadovoljstva osebja. V zdravstvenih ustanovah je priblizno 45% vseh stroškov povezanih z logistiko, zdravstveni delavci pa za izvajanje logističnih procesov porabijo do 10% svojega delovnega časa. Neučinkoviti logistčni procesi lahko povzročijo nepotrebne zamude, izgubo virov in povečane materialne stroške.
Z optimizacijo logističnih procesov v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor lahko identificiramo področja za izboljšave, kar bi lahko vodilo do zmanjšanja stroškov oziroma povečanja prihrankov na dolgi rok. Te prihranke bi bilo mogoče preusmeriti v izboljšanje strokovnega in raziskovalnega dela, v razvoj osebja in posledično v izboljšanje oskrbe bolnikov. V projektu se bomo osredotočili na uporabo cevne pošte in inovativnih rešitev na področju notranje logistike v UKC Maribor.
Univerzitetni klinični center Maribor
mag. Bojan Vracko, univ. dipl. inz. el.
Klavdij Logožar
Ekonomsko-poslovna fakulteta