Preskoči na glavno vsebino
Izziv
Status:V izvedbi

Ali vem, kam po osnovni šoli grem?

V Sloveniji je približno 20.000 osnovnošolcev na eno generacijo, ki se soočajo z izbiro nadaljnjega izobraževanje in izbiro svoje poklicne poti. Te odločitve se največkrat sprejemajo brez znanstvenega testiranja, temveč samo na podlagi priporočil staršev ali vrstnikov, ki običajno odražajo le lastne interese in želje, ne da bi se upoštevale osebne kvalifikacije. Tako odločitev določajo predvsem starši, prijatelji in drugi subjektivni vplivi namesto objektivnih povratnih informacij o svojih sposobnostih. Prav tako Slovenija nima sistemsko umeščenega kariernega svetovanja, z osnovnošolske otroke, kar na primer sosednja Avstrija.
V Sloveniji imamo 142 javnih srednjih šol in 6 zasebnih zavodov. V srednje splošno izobraževanje se vpiše 35% populacije osnovnošolcev, v srednje tehniško in strokovno izobraževanje 47%, v srednje poklicno izobraževanje 16% celotne populacije in v nižje poklicno izobraževanje 1% populacije osnovnošolcev. Fantje se najbolj zanimajo za tehniko in računalništvo, dekleta pa za zdravstvo in osebne storitve.
V Sloveniji lahko vsak posameznik izbira med 4003 poklici. Zato se osnovnošolci ukvarjajo s sledečimi vprašanji: Kaj me zanima? Kje se vidim? Kateri so moji talenti? Katere so moje šibke točke? Želim študirati? Delež mladih (18-24 let), ki se izobražujejo, je v Sloveniji nad povprečjem EU – v študijskem letu 2017/18 je ta denimo znašal okrog 46 %. Okoli 35 % vpisanih študentov študija ne zaključi.
Zunanji partner, katerega bomo vključili v projekt in raziskavo želi v svoji regiji, ustanoviti Talent center Slovenija. Talent center Slovenija bo vključujoč podporni sistem, ki bo ponujal obsežno poklicno orientacijo in se osredotočal na posameznikove lastnosti, sposobnosti in interese ter še vedno dajal nevtralne in objektivne povratne informacije, ki jih bo mogoče uporabiti za proces odločanja. Pri tem bodo vključeni znanstveni, edinstveni in revolucionarni sistemi testiranja, ki bodo mladim dali podporo pri njihovem odločanju o nadaljnjem izobraževanju. Talent center bi odlično prispeval tudi za odrasle, ne le za šolsko mladino, saj gospodarski izzivi (digitalno, zeleno, trajnostno, hitre spremembe in vseživljenjsko učenje) terjajo bolj načrtovano delo tudi z zaposlenimi. Ocenjevanje poklicnih spretnosti je tako prepuščeno delodajalcem.
Z našim projektom pa želimo opraviti raziskavo med populacijo 8. in 9. šolcev. Ugotoviti želimo, kaj o ustanovitvi takšnega talent centra mislijo oni.
Projekt je zato zasnovan tako, da bodo načeta tako teoretična kot praktična vprašanja, ki so povezana z modeli, orodji in metodami uvedbe takšnega centra v Slovenijo.
Delodajalec:
MESTNA OBČINA MURSKA SOBOTA
Izvajalec:
asist.dr. Petra Cajnko, Martina Caf Šaruga
Mentor:
Petra Cajnko
Fakulteta:
Fakulteta za naravoslovje in matematiko
Število prostih mest:
8
Obdobje aktivnosti:
26.2.2024 – 12.7.2024
Prijava od/do:
04.1.2024 – 15.2.2024
Kraj dogodka:
Univerza v Mariboru, Mestna občina Murska Sobota